Razem przeciwko przemocy
Głównym celem projektu jest wzmocnienie i rozwój sądeckiego systemu wsparcia dla kobiet doświadczających przemocy.
Planowane działania:
- Świadczenie poradnictwa prawnego i psychologicznego.
Udzielamy wsparcia dla kobiet doświadczających przemocy. Godziny konsultacji są elastycznie dostosowane do potrzeb klientek, dlatego prosimy o kontakt w celu umówienia indywidualnego spotkania: 731 994 625.
Poradnictwo prawne i psychologiczne będziemy udzielać w okresie od listopada 2021 r. do lutego 2023 r.
- Przeprowadzenie monitoringu, opracowanie raportu i wspólne z grupą konsultantów wypracowanie rekomendacji
Przeprowadzimy monitoring lokalnego systemu pomocy kobietom doświadczających przemocy. Na bazie monitoringu wspólnie z grupą ekspercką opracujemy raport wraz z rekomendacjami. W ten sposób stworzymy niezależną przestrzeń, w której eksperci z różnych instytucji, będą mogli nawzajem usłyszeć swój głos oraz zweryfikować swoje działania. Ponadto raport - w odróżnieniu od sprawozdań instytucji pomocowych tworzonych z myślą o wykazaniu, że osiągnęło się założone wskaźniki - będzie tworzony w odniesieniu do dobra kobiety doznającej przemocy jako wartości nadrzędnej.
Monitoring, spotkania konsultacyjne, redakcja raportu planujemy przeprowadzić w okresie od stycznia 2022 r. do grudnia 2022.
- Pilotażowy program terapeutyczno-edukacyjny "Lokalne Liderki Praw Kobiet"
Odwołując się potencjału kobiet, które poradziły sobie z problemem przemocy, pomożemy im w rozwoju osobistym i przygotowaniu się do pełnienia roli lokalnych liderek praw kobiet.
Zakładamy, że w projekcie wezmą udział min. 4 kobiety. Rekrutacja do programu "Lokalne Liderki Praw Kobiet" trwa w okresie od października 2021r. do listopada 2021 r.. Zapraszamy do kontaktu: 731 994 625.
Z kandydatkami do udziału w programie przeprowadzona zostanie rozmowa wstępna (konsultacje psychologiczne). Następnie odbędzie się 50 godz. cykl spotkań grupowych w ramach których będą też możliwe konsultacje indywidualne w zależności od potrzeb poszczególnych uczestniczek. Indywidualne spotkania kobiet z psychoterepautą będą też możliwe po zakończeniu spotkań grupowych prze okres około 9 miesięcy. Na zakończenie działań odbędzie się 4 godzinne grupowe spotkanie ewaluacyjne.
Z Lokalnymi Liderkami Praw Kobiet, w zależności od ich predyspozycji, zasobów i możliwości chcielibyśmy, aby w przyszłości były współprowadzącymi (z czasem nawet prowadzącymi) grupy samopomocy. Wspólnie z liderkami chcielibyśmy opracować warsztaty „a ja to widzę tak” na których dzieliłyby się swoją historią wychodzenia z przemocy i tym jak odbierały wsparcie różnych podmiotów.
Działania w ramach programu terapeutyczno-edukacyjnego przewidzieliśmy w okresie od listopada 2021 r. do lutego 2023 r.
Plakat projektu „Razem przeciwko przemocy”.
Uroczyste rozpoczęcie projektu „Razem przeciwko przemocy”.
Dnia 4 listopada 2021 r. odbyło się spotkanie rozpoczynające projekt, na które zaprosiliśmy przedstawicieli władz samorządowych powiatowych i gminnych; dyrektorów, kierowników placówek pomocowych, przedstawicieli organizacji NGO wspierających kobiety.
Audycja w radio.
Zapraszamy do zapoznania się z fragmentami audycji radiowej dotyczącej projektu „Razem przeciwko przemocy” i działań jakie są prowadzone przeciwko przemocy na terenie Sądeczyzny.
Raport pn. „Analiza praktyk instytucji pomocowych z powiatu sądeckiego w zakresie pomocy kobietom doznającym przemocy”
Zapraszamy do zapoznania się raportem opracowanym w ramach projektu „Razem przeciwko przemocy”. Projekt realizowany z dotacji otrzymanej z programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.
Dokument do pobrania: Raport pn. „Analiza praktyk instytucji pomocowych z powiatu sądeckiego w zakresie pomocy kobietom doznającym przemocy”
Briefing prasowy
Zapraszamy do zapoznania się z fragmentami audycji dotyczącej projektu oraz z okazji publikacji Raport.
Audycja w radio
Zapraszamy do zapoznania się ze spotem reklamowym.
Spotkanie podsumowujące projekt "Razem przeciwko przemocy"
Spotkanie podsumowujące odbyło się 23 lutego 2023 r. w sali numer 126 C Wyższej Szkoły Biznesu-National Louis University w Nowym Sączu (ul. Zielona 27 /wjazd od ul. Grunwaldzka/).
Jednym z głównych tematów spotkania było przedstawienie wniosków i rekomendacji z opracowanego raportu pn. „Analiza praktyk instytucji pomocowych z powiatu sądeckiego w zakresie pomocy kobietom doznającym przemocy” oraz omówienie przeprowadzonego pilotażowego programu edukacyjno-terapeutycznego "Lokalne Liderki Praw Kobiet".